AVO250-48S28PB-6L
AVO250-48S28PB-6L
DigiKey Part Number
AVO250-48S28PB-6L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVO250-48S28PB-6L
Description
DC DC CONVERTER 28V 252W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 28V 9A 36V - 75V Input
Category
Current - Output (Max)
9A
Mfr
Power (Watts)
252 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
93%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
8-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.29" L x 0.91" W x 0.50" H (58.1mm x 23.0mm x 12.7mm)