Image for R2-56X9/16 2701 is not available
R2-56X9/16 2701
DigiKey Part Number
R2-56X9/162701-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2-56X9/16 2701
Description
MACH SCREW PAN PHILLIPS #2-56
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
#2-56 Pan Head Machine Screw Phillips Drive Stainless Steel
Category
Features
Self Sealing
Manufacturer
APM Hexseal
Thread Size
#2-56
Series
Head Diameter
0.181" (4.60mm)
Packaging
Bag
Head Height
0.063" (1.60mm) 1/16"
Part Status
Active
Length - Below Head
0.563" (14.30mm) 9/16"
Type
Machine Screw
Length - Overall
0.625" (15.88mm) 5/8"