Q8P5CXXR12E is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
APEM Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
APEM Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for Q8P5CXXR12E is not available
Q8P5CXXR12E
DigiKey Part Number
679-Q8P5CXXR12E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Q8P5CXXR12E
Description
LED PNL IND RED DIFF 5MM LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Diffused 100° 12V 20mA Wire Leads - 7.87" (200.00mm)
Category
Voltage
12V
Manufacturer
Current
20mA
Series
Panel Cutout Shape
Round
Packaging
Bulk
Panel Cutout Dimensions
0.32" (8.00mm)
Part Status
Active
Lens Size
5mm, T-1 3/4
Type
LED
Lens Style
Round with Domed Top
Lamp Color
Red
Millicandela Rating
80mcd
Lens Color
Red
Viewing Angle
100°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 7.87" (200.00mm)