DH101ARSMT001 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
APEM Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch BCD 10 Position Surface Mount, Right Angle Rotary with Knob Actuator 100mA 42VDC
DH101ARSMT001
DigiKey Part Number
679-3641-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DH101ARSMT001
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 42V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
APEM Inc.
Contact Finish
Gold
Series
Height Above Board
0.236" (6.00mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Part Status
Active
Termination Style
Gull Wing
Circuit
BCD
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Number of Positions
10
Washable
Yes
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C
Voltage Rating
42VDC