2002G5-BK
DigiKey Part Number
2243-2002G5-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2002G5-BK
Description
SAF-D-GRID STD.RECEPTACLE 2.0MM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Entry Connector Receptacle Housing for Male Blades Panel Mount, Snap-In
Category
Filter Type
Unfiltered - Commercial
Manufacturer
Anderson Power Products, Inc.
Switch Features
No Breaker/Switch
Series
Accomodates a Fuse
No
Packaging
Bulk
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Part Status
Active
Termination
Crimp
Connector Type
Receptacle Housing for Male Blades
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 24.13mm x 33.53mm
Current Rating - Appliance Inlet
40A
Panel Thickness
0.079" (2.00mm)