LT3065EMSE-3.3#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 237
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 48
Datasheet
In Stock: 0
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 12-MSOP-EP
12 TSSOP EP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT3065EMSE-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
LT3065EMSE-3.3#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3065EMSE-3.3#TRPBF
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA 12-MSOP-EP
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT3065EMSE-3.3#TRPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
110 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
25 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
71dB (120Hz)
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
12-MSOP-EP
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 500mA