LT3032EDE-12#PBF
DigiKey Part Number
505-LT3032EDE-12#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3032EDE-12#PBF
Description
IC REG LINEAR 12V 150MA 14-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive and Negative Fixed 2 Output 150mA, 150mA 14-DFN (4x3)
EDA/CAD Models
LT3032EDE-12#PBF Models
Category
Current - Output
Mfr
PSRR
68dB (120Hz), 54dB (120Hz)
Packaging
Tube
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
2
Package / Case
14-PowerWFDFN
Voltage - Input (Max)
±20V
Supplier Device Package
14-DFN (4x3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
±12V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.27V @ 150mA (Typ), 0.3V @ 150mA (Typ)