LT3022IMSE-1.8#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 1,302
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 2,365
Datasheet
In Stock: 59
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A 16-MSOP-EP
16-MSOP-EP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT3022IMSE-1.8#TRPBF
DigiKey Part Number
LT3022IMSE-1.8#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3022IMSE-1.8#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A 16-MSOP-EP
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT3022IMSE-1.8#TRPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
3.5 mA
Mfr
Current - Supply (Max)
36 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
66dB (120Hz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
16-TFSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V