LT3021ES8-1.2#TRPBF
DigiKey Part Number
LT3021ES8-1.2#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT3021ES8-1.2#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT3021ES8-1.2#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3021ES8-1.2#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 8-SO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT3021ES8-1.2#TRPBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
10V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
8-SO
Voltage Dropout (Max)
0.285V @ 500mA