ADP7104ARDZ-1.8-R7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ADP7104ARDZ-1.8-R7 |
Description | IC REG LIN 1.8V 500MA 8-SOIC-EP |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-SOIC-EP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | ADP7104ARDZ-1.8-R7 Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 900 µA |
Mfr | Current - Supply (Max) 1.6 mA |
Part Status Active | Protection Features Over Temperature, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad |
Voltage - Input (Max) 20V | Supplier Device Package 8-SOIC-EP |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Base Product Number |