ADP3339AKCZ-3.3-RL
DigiKey Part Number
505-ADP3339AKCZ-3.3-RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
505-ADP3339AKCZ-3.3-RLCT-ND - Cut Tape (CT)
505-ADP3339AKCZ-3.3-RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP3339AKCZ-3.3-RL
Description
IC REG LIN 3.3V 1.5A SOT-223-3
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1.5A SOT-223-3
EDA/CAD Models
ADP3339AKCZ-3.3-RL Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.48V @ 1.5A
Current - Quiescent (Iq)
200 µA
Current - Supply (Max)
40 mA
Part Status
Not For New Designs
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
TO-261-4, TO-261AA
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SOT-223-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V