ADP1614ACPZ-1.3-R7
DigiKey Part Number
ADP1614ACPZ-1.3-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP1614ACPZ-1.3-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP1614ACPZ-1.3-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP1614ACPZ-1.3-R7
Description
IC REG BOOST ADJ 4A 10LFCSP
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 2.5V 1 Output 4A (Switch) 10-VFDFN Exposed Pad, CSP
EDA/CAD Models
ADP1614ACPZ-1.3-R7 Models
Mfr
Voltage - Output (Max)
20V
Active
Frequency - Switching
1.3MHz
Function
Step-Up
Synchronous Rectifier
No
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Topology
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
10-LFCSP-WD (3x3)
Voltage - Input (Min)
2.5V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
5.5V