ADP150ACBZ-3.0-R7
DigiKey Part Number
ADP150ACBZ-3.0-R7TR-ND - Tape & Reel (TR)
ADP150ACBZ-3.0-R7CT-ND - Cut Tape (CT)
ADP150ACBZ-3.0-R7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADP150ACBZ-3.0-R7
Description
IC REG LINEAR 3V 150MA 4-WLCSP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-WLCSP (0.76x0.76)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ADP150ACBZ-3.0-R7 Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
22 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
320 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
4-WFBGA, WLCSP
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Supplier Device Package
4-WLCSP (0.76x0.76)
Voltage Dropout (Max)
0.16V @ 150mA