AD5292BRUZ-20
DigiKey Part Number
505-AD5292BRUZ-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5292BRUZ-20
Description
IC DIG POT 20K 14-TSSOP
Detailed Description
Digital Potentiometer 20k Ohm 1 Circuit 1024 Taps SPI Interface 14-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5292BRUZ-20 Models
Category
Memory Type
Non-Volatile
Voltage - Supply
9V ~ 33V, ±9V ~ 16.5V
Packaging
Tube
Features
Cascade Pin
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
14-TSSOP
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
1024
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C