AD5280BRUZ50
DigiKey Part Number
AD5280BRUZ50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5280BRUZ50
Description
IC DIG POT 50K 14-TSSOP
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps I2C Interface 14-TSSOP
EDA/CAD Models
AD5280BRUZ50 Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
4.5V ~ 16.5V, ±5V
Packaging
Tube
Features
Selectable Address
Tolerance
±30%
Temperature Coefficient (Typ)
30ppm/°C
Configuration
Potentiometer
Supplier Device Package
14-TSSOP
Package / Case
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C