AD5160BRJZ50-RL7
DigiKey Part Number
AD5160BRJZ50-RL7TR-ND - Tape & Reel (TR)
AD5160BRJZ50-RL7CT-ND - Cut Tape (CT)
AD5160BRJZ50-RL7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5160BRJZ50-RL7
Description
IC DIG POT 50K SOT-23-8
Detailed Description
Digital Potentiometer 50k Ohm 1 Circuit 256 Taps SPI Interface SOT-23-8
EDA/CAD Models
AD5160BRJZ50-RL7 Models
Category
Memory Type
Volatile
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tolerance
±15%
Temperature Coefficient (Typ)
45ppm/°C
Supplier Device Package
SOT-23-8
Configuration
Potentiometer
Package / Case
SOT-23-8
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C