PD60-3-1276-TMCL
DigiKey Part Number
175-PD60-3-1276-TMCL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD60-3-1276-TMCL
Description
STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 24 200.0 Step 2.8 A 3.36VDC
Category
Accuracy
±5%
Size / Dimension
Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Coil Type
Bipolar
Coil Resistance
1.2 Ohms
Voltage - Rated
3.36VDC
Features
Integrated Controller, Flatted Shaft
Current Rating (Amps)
2.8 A