PD60-3-1260-TMCL
DigiKey Part Number
175-PD60-3-1260-TMCL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD60-3-1260-TMCL
Description
PANDRIVE NEMA24, 48V, 2.10NM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 24 200 Step 2.8 A 4.6VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PD60-3-1260-TMCL Models
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
297.38 / 2100
Mfr
Size / Dimension
Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Series
NEMA Frame Size
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.315" (8.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.945" (24.00mm)
Type
Hybrid
Mounting Hole Spacing
1.856" (47.14mm)
Coil Type
Bipolar
Termination Style
Wire Leads with Connector
Voltage - Rated
4.6VDC
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
2.8 A