PD42-3-1240-CANOPEN
DigiKey Part Number
175-PD42-3-1240-CANOPEN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD42-3-1240-CANOPEN
Description
PANDRIVE NEMA17, 24V, 0.44NM
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar Stepper Motor Hybrid Frame Size 17 200.0 Step 2 A 2.4VDC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PD42-3-1240-CANOPEN Models
Category
Torque - Holding (oz-in / mNm)
62.31 / 440
Mfr
Size / Dimension
Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
Series
NEMA Frame Size
Packaging
Bulk
Diameter - Shaft
0.197" (5.00mm)
Part Status
Active
Length - Shaft and Bearing
0.945" (24.00mm)
Type
Hybrid
Mounting Hole Spacing
1.220" (31.00mm)
Coil Type
Bipolar
Termination Style
Wire Leads with Connector
Voltage - Rated
2.4VDC
Operating Temperature
-20°C ~ 50°C
Current Rating (Amps)
2 A
Coil Resistance
1.4 Ohms
Steps per Revolution
200.0
Features
Integrated Controller, Flatted Shaft
Step Angle
1.8°
Rotor Inertia
68gcm²
Accuracy
±5%