MAX77757JEFG435+T
DigiKey Part Number
505-MAX77757JEFG435+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX77757JEFG435+T
Description
14V INPUT, 3A USB TYPE C AUTONOM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion/Polymer 24-FC2QFN (3x3)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX77757JEFG435+T Models
Category
Charge Current - Max
3.15A
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Battery Pack Voltage
4.35V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Max)
13.7V
Part Status
Active
Interface
USB
Battery Chemistry
Lithium Ion/Polymer
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C