MAX6502UKP055+T
DigiKey Part Number
175-MAX6502UKP055+TTR-ND - Tape & Reel (TR)
175-MAX6502UKP055+TCT-ND - Cut Tape (CT)
175-MAX6502UKP055+TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX6502UKP055+T
Description
THERMOSTAT 55DEGC ACT HI SOT23-5
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermostat 55°C Active High Push-Pull SOT-23-5
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MAX6502UKP055+T Models
Category
Output Function
OverTemp
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Selectable Hysteresis
Yes
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply
2.7 V ~ 5.5 V
Part Status
Active
Current - Supply
30µA
Trip Temperature Threshold
Hot
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Switching Temperature
55°C
Mounting Type
Surface Mount
Accuracy
±4°C
Package / Case
SC-74A, SOT-753
Current - Output (Max)
20mA