MAX17501ATEVKIT#
DigiKey Part Number
MAX17501ATEVKIT#-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MAX17501ATEVKIT#
Description
EVAL BOARD FOR MAX17501A
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MAX17501A Himalaya 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Down Evaluation Board
Category
Current - Output
500mA
Manufacturer
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Voltage - Input
4.5V ~ 60V
Series
Regulator Topology
Buck
Packaging
Box
Frequency - Switching
600kHz
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Main Purpose
DC/DC, Step Down
Utilized IC / Part
MAX17501A
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Base Product Number
Voltage - Output
3.3V