LMR-500-LLPX
DigiKey Part Number
1946-LMR-500-LLPX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMR-500-LLPX
Description
CABLE COAXIAL PLENUM
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial - Plenum Cable 50 Ohms
Category
Impedance
50 Ohms
Manufacturer
Amphenol Times Microwave Systems
Jacket Color
Red
Series
Conductor Material
Aluminum, Copper Coated
Packaging
Spool
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Part Status
Active
Dielectric Diameter
0.370" (9.40mm)
Cable Type
Coaxial - Plenum
Shield Material
Aluminum; Copper, Tinned
Conductor Strand
Solid
VoP, Velocity of Propagation
76.0
Jacket (Insulation) Material
Fluoropolymer, Plenum
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Jacket (Insulation) Diameter
0.465" (11.81mm)