LMR-400-DB-500FT | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 4613-LMR-400-DB-500FT-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LMR-400-DB-500FT |
Description | CABLE COAXIAL LMR-400 500' |
Customer Reference | |
Detailed Description | Coaxial Cable LMR-400 500.0' (152.40m) 50 Ohms |
Datasheet | Datasheet |
Category | Shield Type Braid |
Manufacturer Amphenol Times Microwave Systems | Impedance 50 Ohms |
Series | Length 500.0' (152.40m) |
Packaging Spool | Jacket Color Black |
Part Status Active | Conductor Material Aluminum, Copper Coated |
Cable Type Coaxial | Dielectric Material Foam Polyethylene (FPE) |
Cable Group LMR-400 | Dielectric Diameter 0.285" (7.24mm) |
Conductor Strand Solid | Shield Material Aluminum; Copper, Tinned |
Jacket (Insulation) Material Polyethylene (PE) | VoP, Velocity of Propagation 84.0 |
Jacket (Insulation) Diameter 0.405" (10.29mm) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |