P61-100-S-A-I72-4.5V-A
DigiKey Part Number
734-1208-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P61-100-S-A-I72-4.5V-A
Description
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT W/TEMP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 100PSI (689.48kPa) Sealed Gauge Male - 1/4" (6.35mm) NPT 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder
Category
Accuracy
±0.5%
Manufacturer
Amphenol SSI Technologies
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Series
Port Size
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Packaging
Bulk
Port Style
Threaded
Part Status
Active
Features
Temperature Compensated
Applications
Industrial Automation
Termination Style
72" Integral Harness
Pressure Type
Sealed Gauge
Maximum Pressure
300PSI (2068.43kPa)
Operating Pressure
100PSI (689.48kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Output Type
Analog Voltage
Package / Case
Cylinder
Output
0.5 V ~ 4.5 V