A850498813M02
DigiKey Part Number
623-A850498813M02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A850498813M02
Description
CONN BACKSHELL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Silver Connector Backshell, Banding 13, C
Category
Cable Exit
180°
Manufacturer
Amphenol PCD
Primary Material
Metal
Packaging
Bag
Material
Aluminum Alloy
Part Status
Active
Plating
Electroless Nickel
Type
Backshell, Banding
Shielding
Unshielded
Cable Opening
0.320" (8.13mm)
Color
Silver
Diameter - Outside
1.160" (29.46mm)