Z2B1-40AFRS-BA0001
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
Z2B1-40AFRS-BA0001
DigiKey Part Number
1754-Z2B1-40AFRS-BA0001TR-ND - Tape & Reel (TR)
1754-Z2B1-40AFRS-BA0001CT-ND - Cut Tape (CT)
1754-Z2B1-40AFRS-BA0001DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z2B1-40AFRS-BA0001
Description
ZCONNECT SECONDARY LATCH/ANGLE-P
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Contacts, Bottom 0.071" (1.80mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Z2B1-40AFRS-BA0001 Models
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Amphenol LTW
Height Above Board
0.311" (7.90mm)
Series
Contact Material
Copper Alloy
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Board Guide
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Number of Positions
40
Housing Color
Black
Pitch
0.071" (1.80mm)