FDYC-14A1MS-RDK-000
DigiKey Part Number
1754-FDYC-14A1MS-RDK-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FDYC-14A1MS-RDK-000
Description
FLOS, DY-SER, SZ 1, 14P, FI M BR
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Shell Material
Metal
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
14
Voltage Rating
300V
Shell Size - Insert
C-14
Cable Opening
0.228" ~ 0.268" (5.80mm ~ 6.80mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C