PT06SE-22-55S(470)
DigiKey Part Number
PT06SE22-55S(470)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT06SE-22-55S(470)
Description
CONN PLUG FMALE 55POS GOLD CRIMP
Detailed Description
55 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp
Shell Finish
Black Zinc Cobalt
Color
Black
Connector Type
Features
Strain Relief
Number of Positions
55
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
22-55
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C