PT06SE-14-18P(SR)
DigiKey Part Number
PT06SE-14-18P(SR)-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT06SE-14-18P(SR)
Description
CONN PLUG MALE 18POS GOLD CRIMP
Detailed Description
18 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp
Shell Finish
Olive Drab Chromate over Cadmium
Color
Olive Drab
Connector Type
Features
Strain Relief
Number of Positions
18
Current Rating (Amps)
7.5A
Shell Size - Insert
14-18
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C