DILB24P-223TLF
DILB24P-223TLF
DILB24P-223TLF
DigiKey Part Number
609-6034-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DILB24P-223TLF
Description
CONN IC DIP SOCKET 24POS TINLEAD
Customer Reference
Detailed Description
24 (2 x 12) Pos DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing Socket Tin-Lead Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DILB24P-223TLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Series
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Packaging
Tube
Contact Finish Thickness - Post
100.0µin (2.54µm)
Part Status
Last Time Buy
Contact Material - Post
Copper Alloy
Type
DIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Number of Positions or Pins (Grid)
24 (2 x 12)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Termination Post Length
0.124" (3.15mm)
Contact Finish - Mating
Tin-Lead
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating
100.0µin (2.54µm)
Current Rating (Amps)
1 A
Contact Material - Mating
Copper Alloy
Contact Resistance
30mOhm