DDM50P500C
DDM50P500C
DDM50P500C
DigiKey Part Number
609-4448-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDM50P500C
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DDM50P500C Models
Category
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Packaging
Bulk
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
3
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C