D50P91C4GV00LF
DigiKey Part Number
D50P91C4GV00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D50P91C4GV00LF
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
EDA/CAD Models
D50P91C4GV00LF Models
Category
Termination
Press-Fit
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C