D37S33E4GX00LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 0
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D37S33E4GX00LF
D37S33E4GX00LF
D37S33E4GX00LF
DigiKey Part Number
609-5884-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37S33E4GX00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D37S33E4GX00LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Color
Black
Mounting Type
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Phosphor Bronze
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C