98414-S06-50ULF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Molex
In Stock: 0
Datasheet
Connector Header Through Hole 50 position 0.079" (2.00mm)
98414-S06-50ULF
DigiKey Part Number
98414-S06-50ULF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
98414-S06-50ULF
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
98414-S06-50ULF Models
Category
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Insulation Height
0.232" (5.90mm)
Contact Finish Thickness - Mating
15.0µin (0.38µm)
Current Rating (Amps)
2A (AC/DC)
Voltage Rating
200V (AC/DC)