95278-101A14 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 4,617
Datasheet
Similar
Sullins Connector Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Harwin Inc.
Samtec Inc.
Samtec Inc.
In Stock: 941
Connector Header Surface Mount 14 position 0.100" (2.54mm)
95278-101A14
DigiKey Part Number
95278-101A14-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-101A14
Description
CONN HEADER SMD 14POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
95278-101A14 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Contact Shape
Square
Part Status
Obsolete
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin-Lead
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A per Contact