95278-101-28LF
DigiKey Part Number
609-95278-101-28LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
95278-101-28LF
Description
CONN HEADER SMD 28POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 28 position 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
95278-101-28LF Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.232" (5.90mm)
Series
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold, GXT™
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
3A per Contact