55510-010TRLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Hirose Electric Co Ltd
In Stock: 192
Datasheet
Samtec Inc.
In Stock: 49
10 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold
55510-010TRLF
DigiKey Part Number
55510-010TRLF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55510-010TRLF
Description
CONN RCPT 10POS 0.079 GOLD SMD
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
55510-010TRLF Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
1.97µin (0.050µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Insulation Height
0.177" (4.50mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board
Features
Pick and Place
Number of Positions
Current Rating (Amps)
2A
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
200V
Pitch - Mating
Applications
General Purpose, Industrial, Medical
Number of Rows
2
Insulation Material
Plastic
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)