20021612-00010T1LF
DigiKey Part Number
20021612-00010T1LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20021612-00010T1LF
Description
CONN HEADER R/A 10POS 1.27MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
20021612-00010T1LF Models
Category
Contact Length - Post
0.091" (2.30mm)
Mfr
Insulation Height
0.220" (5.60mm)
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Material
Copper Alloy
Features
Keying Slot
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Voltage Rating
125VAC