10159561-200121RLF
DigiKey Part Number
609-10159561-200121RLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10159561-200121RLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10159561-200121RLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10159561-200121RLF
Description
POWERSTAK VERTICAL RECEPTACLE 2P
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 (Power) Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Surface Mount Gold or Gold, GXT™
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10159561-200121RLF Models
Category
Contact Finish Thickness - Mating
8.00µin (0.203µm)
Mfr
Insulation Color
Natural
Series
Insulation Height
0.146" (3.70mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Contact Finish - Post
Gold
Contact Type
Female Blade Socket
Mated Stacking Heights
5mm, 6mm, 7mm, 8mm
Style
Board to Board or Cable
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
20A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100VDC