10150097-3200RLF
DigiKey Part Number
609-10150097-3200RLFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-10150097-3200RLFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-10150097-3200RLFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10150097-3200RLF
Description
CONN MICROSPEED 1.00MM BOARD-
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Position Receptacle Connector 0.039" (1.00mm) Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10150097-3200RLF Models
Category
Contact Finish - Mating
Mfr
Contact Finish Thickness - Mating
3.94µin (0.100µm)
Series
Insulation Color
Black
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insulation Height
0.409" (10.40mm)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Type
Female Socket
Contact Finish - Post
Tin
Style
Board to Board
Features
Board Guide, Pick and Place, Solder Retention
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1A per Contact
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
100VAC
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.059" (1.50mm)