10035388-106LF
10035388-106LF
10035388-106LF
DigiKey Part Number
10035388-106LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10035388-106LF
Description
CONN EDGE DUAL FML 50POS 0.100
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 (Power) Position Female Connector Non Specified - Dual Edge Gold 0.100" (2.54mm) Black
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
10035388-106LF Models
Category
Read Out
Dual
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Series
Termination
Solder
Packaging
Tray
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Card Type
Non Specified - Dual Edge
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Gender
Female
Contact Type
Cantilever
Number of Positions
50 (Power)
Color
Black
Card Thickness
0.062" (1.57mm)
Operating Temperature
-5°C ~ 105°C
Number of Rows
2
Material - Insulation
Thermoplastic
Pitch
0.100" (2.54mm)