L777DC37PC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 271
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 9
Datasheet
Image for L777DC37PC is not available
L777DC37PC
DigiKey Part Number
L777DC37PC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L777DC37PC
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Contact Finish Thickness
20.0µin (0.51µm)
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.319" (8.10mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C