SFW12R-3STE1LF
DigiKey Part Number
609-SFW12R-3STE1LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-SFW12R-3STE1LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-SFW12R-3STE1LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW12R-3STE1LF
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 12POS 1MM RA
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFW12R-3STE1LF Models
Category
Cable End Type
Tapered
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
100V
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Height Above Board
0.106" (2.70mm)