DBP25P365TXLF
DBP25P365TXLF
DBP25P365TXLF
DigiKey Part Number
609-2822-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBP25P365TXLF
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DBP25P365TXLF Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold, GXT™
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
1000V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Copper Alloy
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C