D15S90C6PX00LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
WEC
In Stock: 120
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D15S90C6PX00LF
DigiKey Part Number
D15S90C6PX00LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15S90C6PX00LF
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS VERT PRESS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D15S90C6PX00LF Models
Category
Termination
Press-Fit
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin-Nickel Plated
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C