D15P33E6RX12LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 53
Datasheet
Similar
EDAC Inc.
In Stock: 3,290
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
D15P33E6RX12LF
DigiKey Part Number
D15P33E6RX12LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D15P33E6RX12LF
Description
CONN D-SUB PLG 15P R/A SLD PASTE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D15P33E6RX12LF Models
Category
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Guide, Grounding Indents, Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C