95278-101-32LF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 95278-101-32LF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 95278-101-32LF |
Description | CONN HEADER SMD 32POS 2.54MM |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Surface Mount 32 position 0.100" (2.54mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 95278-101-32LF Models |
Category | Fastening Type Push-Pull |
Mfr | Contact Length - Mating 0.232" (5.90mm) |
Series | Insulation Height 0.100" (2.54mm) |
Packaging Bulk | Contact Shape Square |
Number of Rows 2 | Operating Temperature -65°C ~ 125°C |
Row Spacing - Mating | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 3A per Contact |