77313-120-24LF
DigiKey Part Number
609-77313-120-24LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
77313-120-24LF
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 24 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
77313-120-24LF Models
Category
Contact Length - Mating
0.605" (15.37mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Series
Overall Contact Length
0.825" (20.95mm)
Packaging
Bag
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Operating Temperature
-65°C ~ 130°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact