L717TSAG15POL2RM8C309 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
NorComp Inc.
In Stock: 469
Datasheet
NorComp Inc.
In Stock: 189
In Stock: 119
In Stock: 0
In Stock: 965
TE Connectivity AMP Connectors
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 725
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
L717TSAG15POL2RM8C309
DigiKey Part Number
L717TSAG15POL2RM8C309-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L717TSAG15POL2RM8C309
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Board Lock, Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
600V
Number of Rows
2
Contact Form
Stamped
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Copper Alloy
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C